3 nejlepší vědecké pokroky, které by mohly z lidí udělat skutečné kyborgy

I když technologický pokrok přinesl v dnešní době několik negativních důsledků, většina z nich lidstvu velmi pomohla. Nikdo nemohl předvídat, jak moc se svět za tak krátkou dobu vyvine. Nadpřirozená síla, hbitost a reflexy už nejsou sci-fi, protože existují v reálném životě. I když nejmodernější technologie poskytují pohled na potenciál modernizovaného lidstva, v současné době jsou nejúčinnější jako pomoc pro ty, kteří jsou postižení. Vynechané končetiny, orgány a citlivost těla lze nahradit pomocí technologie kyborgů. To je obzvláště užitečné pro naše veterány zraněné v boji. Tato technologie může v některých případech dokonce zlepšit normální výkonnost těla.


Použití antény ke slyšení barev

Značné procento lidí se rodí bez schopnosti vnímat barvy, často jsou označováni jako barvoslepí. V roce 2004 se Neil Harbisson, umělec a aktivista se stejným onemocněním, rozhodl svůj stav změnit. Na zadní část hlavy si připevnil elektrickou anténu, která převádí světelné vlnové délky na chvění, jež jeho mozek dokáže dešifrovat jako zvuk, a umožňuje mu tak slyšet barvy. Tyto vlnové délky jsou tak silné, že dokáže detekovat neviditelné frekvence, včetně infračerveného a UV záření.

Neil se zmínil, že při nošení antény necítil žádný rozdíl ve fungování svého těla, pouze nyní dokáže interpretovat barvy jako ostatní lidé. Díky tomu se cítil s technologií zajedno. Přestože anténa představovala technologický průlom, britská vláda nebrala jeho tělesnou modifikaci na lehkou váhu. Jakmile byla jeho anténa objevena na pasové fotografii, snažili se, aby si ji sundal, ale on tento boj vyhrál a stal se tak prvním člověkem, který byl právně uznán jako kyborg.

Umělý zrak

Někteří lidé se narodí slepí, jiní ztratí zrak v důsledku nehody nebo určitého zdravotního stavu. Jens Naumann byl jedním z nešťastníků, kteří se stali účastníky nehod poškozujících zrak. Když se těšil ze svých dvaceti let, stal se účastníkem dvou různých nehod, které mu poškodily zrak a způsobily trvalou slepotu. Když mu bylo 37 let, přihlásil se do klinického zkušebního výkonu, který propojil televizní kameru s jeho mozkem, čímž obešel jeho poškozené oči. Kamera a jeho mozek dokázaly vytvořit tvary a obrysy, které bylo možné interpretovat jako věci, které se dějí kolem něj. Řekl, že mu tato technologie pomohla vidět vánoční světla visící v jeho kanadském domě.

Bohužel technologie instalovaná v jeho mozku se po několika týdnech porouchala a přestala fungovat. Nebyl nikdo, kdo by ji opravil, protože vynálezce systému William Dobelle již zemřel a nezanechal žádné instrukce ani dokumentaci ke svému výzkumu. Technici se pokoušeli systém opravit, ale bezvýsledně. V roce 2010 Jensovi nezbylo nic jiného, než systém z mozku odstranit operací, čímž opět zcela oslepl.

Bionická noha ovládaná myslí

Ačkoli to může znít jako fikce, tato technologie existuje. První bionickou nohu ovládanou myslí vyzkoušel na lidech v roce 2012 softwarový inženýr známý jako Zac Vawter. Několik let předtím mu byla amputována noha, a tak si dal za cíl jednu takovou vynalézt. Technologie, která stojí za interpretací signálu do fyzického pohybu, byla vytvořena již v roce 2003, ale pro horní končetinu. Jeho umělá končetina byla první, která se používala jako protéza nohy.

Tento revoluční krok změnil téměř vše, protože něco takového tu ještě nebylo. Pomocí své umělé končetiny dokonce vyšel dva tisíce sto schodů ve Willis Tower, přičemž ji ovládal myslí. Ještě úchvatnější je, že všechny tyto schody zdolal za pouhých 53 minut.