Kyborgové už jsou mezi námi a další se chystají!

Kyborgové už nepatří výhradně do říše science fiction. Moderní kyborgové se vyskytují především ve světě umělců. Ale na jak dlouho?

Implantovaná anténa v hlavě, která vám umožní “slyšet” barvy. Nebo online seismické senzory ve vašich chodidlech, které vám umožní cítit zemětřesení. Ne, to není sci-fi. Kyborgové a umělci Neil Harbisson a Moon Ribas si skutečně nechali do těla implantovat různé senzory a elektronická zařízení. Harbisson se tak vlastně stal prvním oficiálně uznaným kyborgem na světě.

Definice:

Ale co přesně je kyborg? Zdá se, že definice se různí. Peter Joosten, biohacker, řečník a futurista, říká: ” Ve skutečnosti neexistuje jediná definice. V populární kultuře je kyborg skutečně vnímán jako spojení člověka a stroje. Vezměme si Robocopa nebo Terminátora. Jsou však i tací, kteří tvrdí, že kyborgem jsme už dávno všichni, a to kvůli naší závislosti na chytrých telefonech a dalších technologiích. V návaznosti na to by se dalo říci, že člověk s kardiostimulátorem nebo sluchovým implantátem je také kyborg.”

Joosten si představuje budoucnost, v níž budou lidé do svých těl zabudovávat stále více elektroniky. “Ano, myslím, že je to nevyhnutelné. Technologie je stále menší a menší a je logickým dalším krokem, že bude nakonec umístěna v našich tělech.” komentuje Joosten.

Implantáty:

Na světě jsou pravděpodobně tisíce lidí, kteří si již nechali něco implantovat do těla, včetně samotného Joostena. “Pokud mluvíte o elektronice v těle, pak jsem určitě také kyborg,” směje se. “Mám v ruce čip, na kterém jsou nějaké údaje o mně samém. Taková digitální vizitka. Také jsem si nechal do čipu přeměnit klíčenku, kterou můžete bezkontaktně platit. Doufám, že brzy budu moci jít do piercingového studia, aby mi ho implantovali.”

Joosten zdůrazňuje, že se jedná o relativně neškodné věci: “Například bych nebyl tak nadšený, kdybych si nechal něco implantovat do mozku. Stále mi to připadá příliš nervy drásající. Mám představu, že by to ovlivnilo mou identitu. Proto je také nesmírně důležité, abychom při veškerém tomto vývoji brali v úvahu etické otázky, bezpečnost a zdraví.”

Umělci:

Zatím se zdá, že lidé, kteří si troufají na tento typ zákroku, jsou umělci, jako například Harbisson a Ribas. Joosten: “Je pravda, že se o to nyní pokoušejí hlavně umělci. Myslím, že je dobře, že nás vyzývají, abychom o tom takto přemýšleli. Ale ještě zajímavější je sledovat, co s tím udělají velké technologické společnosti. Ty budou mít na naši kyborgskou budoucnost větší vliv než umělci.”

David Ernst, kulturní programátor ze Studium Generale na univerzitě v Eindhovenu (TU/e), souhlasí s tím, že průkopníky v oblasti kyborgů jsou v současnosti převážně umělci: “Mnohé z operací, které si nechávají provádět, jsou zatím nelegální, to za prvé. Chirurgové se rozhodli zůstat v anonymitě. Harbisson však správně poukazuje na to, že operace změny pohlaví byly nelegální i na počátku 20. století.”